Aktuality

XXIII. Roudnické sprinty 21.září 2018

Zaplněná termínová listina na přelomu srpna a září donutila pořadatele XXIII. Roudnických sprintů – Memoriálu z. m. s. Františka Vrby k přesunu na netradiční páteční termín. Závody se tak konaly v pátek 31. srpna 2018 a ve startovním poli nechyběli ani závodníci z Litoměřic.

Litoměřičtí veslaři vybojovali celkem 6 vítězství, jejichž hodnota je umocněna tím, že tato regata se nekoná ve formátu dělených finále, ale do finálové jízdy je třeba si postup vybojovat v rozjížďce. Mezi závodníky mládežnických kategorií vítězili tito litoměřičtí skifaři: Jan Lacko (žcim 11 let), Mirek Vokálek (žcis 13), Petra Hojdarová (žkys 14) a Štěpánka Hojdarová (žkym 12). Další vítězství přidal dvojskif mladších žáků Ondřeje Záruby a Vojtěcha Horna, kterému největším soupeřem byla posádka z poloviny tvořená také litoměřickým závodníkem J. Lackem (ve spol. s F. Žabou z Děčína). Poslední vítězství pro litoměřické barvy vybojoval ve vrcholu programu, závodu skifu mužů – Memoriálu zasloužilého mistra sportu Františka Vrby, Aleš Pražák. Nemám k dispozici dostatečné podklady, ale pokud toto nebylo vůbec první vítězství litoměřického závodníka v tomto prestižním sprintu, tak by se počet litoměřických vítězů, v uplynulých 22. ročnících, jistě bez problému dal spočítat na prstech jedné ruky.

Litoměřičtí veslaři navíc přidali 5 druhých míst a jedno třetí.

Kompletní výsledky najdete na svazovém webu.

Aleš Pražák na nejvyšším stupni, foto: facebook A. Pražáka
Zemřel Eduard Antoch - Mistr Evropy 1956 18.září 2018

S velkým zpožděním dorazila do Litoměřic z jihoněmeckého Schlieru smutná zpráva. 8. března 2018 zde do veslařského nebe odešel odchovanec litoměřického veslování pan Eduard Antoch. Pan Antoch byl jeden z nejlepších veslařů, kteří působili v litoměřickém klubu. Narodil se 26. prosince 1932 a na začátku 50. let se v Litoměřicích, pod trenérským vedením Josefa Straky, provesloval až do výběru ČSR. V roce 1953 v Třeboni zvítězil na Mistrovství ČSR na dvojce bez kormidelníka s M. Jíškou. V roce 1955 již byl členem reprezentačního družstva, osmiveslice byla tehdy vyřazena v semifinále ME v Gentu, které se však jelo jen na čtyři dráhy, takže třetí místo v semifinálové jízdě bohužel znamenalo vyřazení pro tři litoměřické odchovance v této posádce – Antocha, Jíšku i Němce. V témže roce ale tato trojice tvořila část vítězné posádky na Pražských Primátorkách a tři litoměřičtí veslaři ve vítězné posádce jsou dodnes nepřekonaný úspěch generace právě kolem Eduarda Antocha. O rok později E. Antoch zůstal členem osmiveslice ČSR a na jezeře Bled s ní vybojoval titul Mistra Evropy. Tento úspěch se české osmiveslici podařilo zopakovat až po více než 50-ti letech v roce 2007 v posádce s nejlepšími českými veslaři posledních let V. Chalupou a O. Synkem. Vítězná osmiveslice z Bledu odjížděla s velkými ambicemi na OH 1956 do Melbourne, zde ale po zranění jednoho z členů posádky byla nakonec vyřazena v semifinále. Účast na obou akcích šla v tomto roce stihnout, protože první Olympijské hry konané na jižní polokouli začaly až 22. listopadu. E. Antoch se tak, bez ohledu na výsledek, stal prvním litoměřickým veslařem na OH v poválečné době, tedy prvním litoměřickým veslařem, který na OH hájil české barvy. A hned se stal také účastníkem nejdelší cesty domů českých sportovců v historii her, reprezentanti ČSR se z Melbourne vraceli, dnes těžko uvěřitelné, dva měsíce nejprve na parníku Gruzija a později vlakem přes transsibiřskou magistrálu.


Během své veslařské kariéry měl Eduard Antoch také velké štěstí na trenérské osobnosti, které dohlíželi na jeho přípravu, v litoměřické loděnici se připravoval pod vedením J. Straky a v dresu ÚDA Praha pod vedením dalšího odchovance Klubu veslařů mělnických, legendárního Vojtěcha Hvězdy.


Po skončení reprezentační kariéry na veslování nezanevřel, naopak, jako zaměstnanec štětských papírem s V. Kurfirstem spoluzaložil ve Štětí veslařský klub a po odchodu do Německa se v dresu Ruderverein Waldsee 1900 e.V. zúčastnil několika vrcholných veslařských akcí v kategorii Masters, mimo jiné ještě v roce 2013 startoval na World rowing masters regatě ve Varese, v roce 2002 se představil také na stejném podniku konaném na račickém kanále, tedy na dohled Štětským papírnám, se kterými spojil i kus svého života.


Na Eduarda Antocha kroniky často zapomínají a dohledat o něm více informací je úkol nesmírně obtížný, přesto je a nadále bude jeho jméno, jistě nejen v litoměřické loděnici, vyslovováno s úctou, kterou si tento skvělý veslař zaslouží.

Eduard Antoch
64. Litoměřická regata s mezinárodní účastí 3.září 2018

64. ročník Litoměřické regaty s mezinárodní účastí proběhl o posledním prázdninovém víkendu 1. a 2. září 2018. Po horkém létě, se tento víkend počasí pro milovníky opalování úplně nevydařilo, ale pro veslaře velkou komplikací nebylo, ti jsou zvyklí závodit i v drsnějších podmínkách. To, že počasí nebylo pro veslaře problémem, dokládá i rekordní účast, protože letošní Litoměřické regaty se zúčastnilo 854 posádek, což ze závodů udělalo jeden z největších veslařských podniků na českém území. Za to, že závodníci do Litoměřic dorazili, jim pořadatelský sbor ještě jednou opožděně děkuje :-) Nejvíce lodí se sešlo na startu skifu dorostenců, kde se představilo 45 závodníků, v dalších třech disciplínách přesáhl počet přihlášených posádek třicítku a ještě devět disciplín se dostalo nad hranici 20-ti přihlášených posádek.

Ve startovním poli nechybělo také početné zastoupení závodníků z pořádajícího klubu, kteří se také v devatenácti případech mohli radovat z vítězství. V dalších devatenácti závodech dojely posádky se zastoupením domácích veslařů na druhém místě a devětkrát na třetím.

Z vítězství se radovaly tyto litoměřické posádky: na dvojskifu žen Masters i ve sloučeném závodě žen a juniorek zvítězila Pavla Struhová (ve společenství se svou sestrou Martinou Součkovou, závodnicí a trenérkou VK Slavia Praha), Patrik Zadák na párové čtyřce juniorů (spol. se Slavií Praha), dvojskif dorostenců Landy s Bělohlávkem, kteří oba zvítězili také ve svých rozjížďkách na skifech, společně potom také na párové čtyřce (spol. se Slavií Praha), nepárové čtyřce (s Matyášem Kynštem a Slavií Praha (R. Vikol)) a osmiveslici, o tom ale až později. Další vítězství přidaly mladší žačky Štěpánka Hojdarová a Elen Kindlová na dvojskifu, které dokázaly zvítězit v sobotní i nedělní jízdě, navíc Štěpánka zvítězila i na skifu. Podobně úspěšný je i dvojskif mladších žáků Lukáš Zadák a Jan Lacko, který také na dvojskifu i oba chlapci ovládli svou jízdu na skifech. Mladší žák Ondřej Záruba si připsal své první vítězství na skifu, což na domácí vodě potěší ještě více. Na skifu starších žáků zvítězil Mirek Vokálek a tak i tato kategorie litoměřických veslařů má mezi vítězi letošní regaty zastoupení. Z vítězství se na párové čtyřce dorostenců mohl radovat také Matěj Hanzík ve společenství s veslaři z Neratovic. V závodě mužských osmiveslic se opět představily pouze dvě lodě složené z odchovanců litoměřického klubu a z vítězství se radovala posádka ve složení: Marek Lachman, Radek Šindelář, Daniel Slavík, Ondřej Hamerský, Jakub Sedlák, Tomáš Nedbal, Milan Bruncvík, Vít Suchánek a korm. Tomáš Lachman.

Součástí programu opět byly i oba závody věnované mimořádným osobnostem historie litoměřického veslování. V závodu osmiveslic dorostenců, který je věnován Karlu Meruňkovi se z vítězství radovala posádka společenství Litoměřic, Slavie Praha a ČVK Pardubice v sestavě: Landa, Kynšt, Bělohlávek, Chlebovský, Vikol, Pustějovský, Oppitz, Šanda a kormidelnice Součková.  V memoriálu Josefa Straky, závodu skifu juniorů, poprvé zvítězil zahraniční závodník, kterým se letos stal Werner Franz z Pirny.

V bodování klubů se z vítězství radovali zástupci ČVK Pardubice, které na pomyslné stupně vítězů doplnili domácí veslaři na druhém místě a VK Slavia Praha na místě třetím.

Výsledky závodů najdete již teď ke stažení v sekci dokumentyFotografie z letošní regaty najdete zde.

V souvislosti s pořádáním regaty, která se v letošním roce zařadila mezi vůbec nejobsazenější veslařské závody na českém území děkuje předseda pořádajícího VK Slavoj Litoměřice, Ing. Jan Vahalík, všem, kdo se na letošním ročníku podíleli.

Dorostenec A. Landa získal několik medailí i na domácí regatě. Foto: Z. Šuma
64. Litoměřická regata s mezinárodní účastí 30.srpna 2018

Již 64. ročník Litoměřické regaty s mezinárodní účastí proběhne letos již tento víkend, tedy v sobotu 1. a v neděli 2. září.


Pořadatelský sbor srdečně zve všechny příznivce veslařského sportu k účasti na této tradiční akci.


Časový pořad, zápis z losování a rozlosování závodů najdete v sekci dokumenty.

Soustředění a regata v Třeboni 29.srpna 2018

Od neděle 19.8.2018 proběhlo týdenní soustředění v Třeboni, kterého se zúčastnili borci především z žákovských kategorií, ale i starší. Vlídnou základnou pro soustředění byl areál veslařského klubu Jiskra Třeboň. Poměrně početná skupina závodníků byla organizována nejen svými trenéry, ale i několika zapálenými rodiči. Soustředění se obešlo bez zdravotních komplikací (kromě pořádných veslařských puchýřů) a borci se tak mohli zúčastnit víkendové třeboňské regaty (25.-26.8.).

Zde je výčet medailí (za 1. místo), které se podařilo ulovit na rybníku Svět:

1xžcim12 L. Zadák

2xžcim Záruba O.+ Horn V.

2xžcim Lacko J.+ Zadák L. (oba dvojskify zvítězily v sobotu i v neděli)

1xžcis13 Vokálek M.

2xdci+dky MIX Hanzík M.+Mertlová M.

4x-dci Hanzík M. ve společenství s Neratovicemi

2xžcis Vokálek M. + Lacko M.

2xžcis Krákora E.+ Foud J.

4x+žcim Lacko J., Záruba O., Horn V., Zadák L.+Kristýna Hladíková (c)

1xžkys14 Hojdarová P.

2xdky Krejzová T., Mertlová M.

Medaile si také odvezl také „náš potěr“ za účast v závodě 1x přípravka: Magdalena Dušková a Daniel Beran.

 

Tým se vrátil z Třeboně relativně unavený, udělal se ale „kus dobré práce“, která bude v domácích vodách při naší regatě jistě znát.

 

Text: V. Zadák

párová čtyřka mladších žáků na MČR 2018, foto: Š. Krejzová
Nový přírůstek do trenažérové flotily 12.července 2018

Do loděnice VK Slavoj Litoměřice se podařilo získat další vybavení ke zlepšení podmínek pro sportovní přípravu závodníků. Novým tréninkovým prostředkem je trenažer Concept CII. Polovinou nákladů se na jeho pořízení podílel i člen klubu PharmDr. Vojtěch Zadák. Děkujeme.

Blahopřání Václavu Vébrovi 9.července 2018

Úctyhodné 92. narozeniny oslavil ve vynikající kondici v sobotu 7. července člen VK Slavoj Litoměřice pan Václav Vébr. Přejeme mu vše nejlepší do dalších let a především pevné zdraví.

V. Vébr na archivní fotografii z roku 1952 na pozici dvojky ve čtyřce s kormidelníkem
M. Bělohlávek zazářil na MČR dorostu 2018 1.července 2018

Mezinárodní mistrovství ČR dorostenců, juniorů, seniorů a seniorů B v Račicích 29.6.-1.7.2018 proběhlo i za účasti slovenských a slovinských posádek, které se draly na medailová místa. V juniorských závodech se představily reprezentační posádky, které se chystaly na blížící se mistrovství světa juniorů. Dalším atributem těchto závodů byl silný vítr a vlny, které potrápily zejména skifaře, kterým veselé závodění změnily na těžkou řeholi.


Fanoušky litoměřického veslování může těšit porce čtyř medailí a účast našich závodníků v celkem 13 posádkách, které se představily v průběhu nedělních finálových jízd. U letních táborových ohňů i na sociálních sítích se asi bude často skloňovat jméno dorostence Matouše Bělohlávka, který z třech finálových účastí vydoloval dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Poněkud riskantní se zdál tah startovat ve třech posádkách, ale nakonec platilo rčení risk je zisk. Matoušovi se zúročily společné tréninky s nymburským Jakubem Jechem, se kterým jel na zlatém dvojskifu. Tímto vítězstvím Matouš navázal na stejný úspěch dvojskifu Votruba – Konschill z roku 2016. Trenér Stanislav Novák tak po dvou letech opět mohl slavit tento velmi prestižní triumf, předloni na přípravě posádky spolupracoval a v cíli se i radoval s D. Slavíkem, letos utvořil trenérský tandem s Pavlou Struhovou. Oba tvořili také páteř zlaté čtyřky s kormidelníkem (ve společenství s mělnickými Jiřím Oppitzem a Vítem Novotným a naším kormidelníkem Jakubem Štěchem) a stříbrné párovky (opět s uvedenými Mělničáky).


Čtvrtou medailí z mistrovství je bronz osmiveslice dorostenek, kterou ve společenství s Hodonínem a Pardubicemi tvořily litoměřické veslařky Lenka Krucká, Monika Mertlová, Tereza Krejzová a Viktorie Štěchová.


Další naše účasti ve finálových jízdách:


-4. místo FA 4x- dky: M.Mertlová, T. Krejzová, V. Štěchová+ BRAN


-6. místo FA 4x- dci: M. Hanzík, A. Landa, J. Marjanko, M. Kynšt


-6. místo FA 1xdky: Viktorie Štěchová


-5. místo FA 4+ jři: Otakar Hamerník+ Jakub Štěch (c)+ JHRD+ BRAN+NERA


-5. místo FA 4- jky: Pavla Krejzová+ Kateřina Martincová+ BOLE+LOUN


-6. místo FA 8+ jky:  A. Smutková, K. Martincová, P. Krejzová, K. Vejmolová ve společenství s Berounem


-Patrik Zadák- 5. místo FB 1xjři a 2. místo FB 2xjři (s ústeckým Janem Šedým)


-5.místo FA 4+ dci: Matěj Hanzík+ Matyáš Kynšt ve společenství s Pardubicemi


Kompletní výsledky najdete zde


Text: V. Zadák a J. Weber

medailisté na čtyřkách s kormidelníkem dorostenců, foto: V. Zadák
Sbírka na opravu klubového stanu 27.června 2018

Skončené MČR žactva přineslo litoměřickému veslování bohužel také jednu nepříjemnou událost: tradiční „račický vítr“ nadzvedl stan litoměřických závodníků, aby jej o kousek poponesl a opět jej vrátil na zem, bohužel se při tom nezachoval úplně citlivě a konstrukce stanu došla újmy. Jelikož se jedná o kus mobiliáře, který výrazně zvyšuje komfort litoměřických veslařů na závodech a navíc lze poškozenou část opravit, rozhodl se výbor VK Slavoj Litoměřice vyhlásit finanční sbírku, z jejíhož výtěžku bude oprava stanu financována. Pokud se rozhodnete také na tuto opravu přispět je možné libovolnou částku předat v loděnici kapitánovi klubu O. Hamerníkovi.


Za všechny Vaše příspěvky předem moc děkujeme.

Na oblastním mistrovství stan ještě poskytoval zázemí litoměřickým veslařům
MČR žactva 2018 - dvě čtvrtá místa na nové lodi 26.června 2018

Mistrovství České republiky žactva so konalo na veslařském kanále v Račicích 22. - 24. 6. 2018

Na tomto mistrovství republiky jsme si dobře uvědomili, že na mapě naší země jsou i další místa veslování zaslíbená, kde mají veslování rádi. Po až opojných výsledcích na Mistrovství oblasti Labe přišel postní víkend.

Oproti loňským medailovým žním jsme letos dosáhli na tři účasti ve finále A, ze kterých jsme vytěžili dvě bramborové medaile.

Jednu „skutečnou“ medaili si přece jen jedna litoměřická posádka domů odvezla – bronz ve vloženém závodě párových osem MIX staršího žactva vybojovala posádka: Koťová Marie - Rúfusová Kristýna - Strnadová Zuzana (VK Slavia Děčín) - Heřmánková Eliška (korm.) - Foud Jakub - Polák Filip - Krákora Eliáš - Fronk Štěpán a Lachman Tomáš.

Na krásném čtvrtém místě se v závodě párových čtyřek mladších žáků umístila posádka: J. Lacko, O. Záruba, V. Horn, L. Zadák a korm. K. Hladíková a dále také posádka čtyřky s kormidelníkem žaček starších: P. Hojdarová, V. Hříbalová, R. Neubauerová, Z. Zelinková a korm. K. Hladíková. Obě posádky k tomuto úspěchu využily novou loď, kterou litoměřický veslařský klub zakoupil s podporou Nadace ČEZ.

Třetí naše účast ve finále A byla v kategorii čtyřek s kormidelníkem starších žáků, posádka M. Vokálek, M. Lacko, T. Lachman, A. Kvašňák a korm. J. Štěch v něm obsadila 6. místo.

Za zmínku jistě stojí vítězství Jan Lacka ve finále B skifu kategorie mladších žáků 11-ti letých.

Po uvázání lodí na vleky přišlo na řadu krátké hodnocení akce a plánování soustředění v Třeboni, kam se všichni náramně těší.

Výsledky mistrovství jsou k dispozice zde. Finálová neděle byla přenášená internetovou televizí, záznam je dostupný zde: https://youtu.be/8pG4fvD7YoI

Text: V. Zadák a J. Weber

párová osma staršího žactva získala bronz ve vloženém závodě MČR, foto: V. Zadák
Strana 4 z 43
Mezinárodní brněnská regata juniorů 2019
Životní jubileum B. Ježkové
Mistrovství oblasti Labe 2019
63. Litoměřická regata 2017
30.srpna 2017
63. Litoměřické regaty s mezinárodní účastí se zúčastnilo více než 600 posádek z České republiky, Německa, Kypru, Španělska a Austrálie, z tohoto celkového počtu tvořily posádky...
62. Litoměřická regata 2016
1.září 2016
Jednadvacet vítězství vybojovali litoměřičtí veslaři na domácí vodě v závodech 62. Litoměřické regaty 27. a 28. srpna 2016. Neúspěšnější byli dorostenci Konschill a Votruba,...
I. kolo ČP na trenažeru, Hostivice 2015
15.prosince 2015
Na letošní úvodní kolo „trenažérového poháru“ jsem opravdu těšil, mezi dorostence měli vstoupit úspěšní žáci kolem Vojty Votruby, podobně úspěšní dorostenci T. Zelinková a...

Designed by Cammeron