Aktuality

Životní jubileum J. Straky 11.června 2018

Opožděně se i litoměřičtí veslaři připojují ke gratulantům k životnímu jubileu Josefa Straky. Pan Josef Straka ml. oslavil své 70. narozeniny 4. června 2018. Po únorovém převratu roku 1948 byla vinou zvůle komunistického režimu vyhnána rodina vynikajícího veslaře pana Josefa Straky z Mělníka do Litoměřic, kde se Josef Straka starší stal trenérem a se svými svěřenci dosáhl mnoha, dosud nepřekonaných, úspěchů a v litoměřické loděnici také později začal veslovat jeho syn a letošní jubilant Josef mladší. I Josef Straka mladší byl stejně jako jeho otec vynikajícím skifařem. V letech 1971 – 1977 reprezentoval ČSSR na vrcholných mezinárodních soutěžích, včetně olympijských her v Mnichově 1972 a Montrealu 1976. A dosáhl i skvělých výsledků, na OH v Mnichově skončil na dvojskifu s V. Lacinou na 6. místě, o čtyři roky později utvořil trenér Kozák dvojskif z dvou litoměřických odchovanců Straky a Laholíka a tato loď skončila na 10. místě. Kromě toho Josef Straka s V. Lacinou vybojoval na dvojskifu dvě čtvrtá místa na MS 1974 a 1975, šesté místo na MS 1977 a 7. místo na MS 1971. V roce 1973 se J. Straka umístil na 9. příčce na ME v Moskvě na skifu. Po skončení veslařské kariéry se Josef Straka věnoval závěsnému létání a v tomto sportovním odvětví působil i v pozici trenéra reprezentačního výběru. Po politických změnách v roce 1989 založil firmu specializující se na záchranné systémy a padákovou techniku. V posledních letech je pan Straka pravidelným návštěvníkem litoměřické regaty, jejíž součástí je i závod skifu juniorů, věnovaný jeho otci, J. Strakovi staršímu.


Do dalších let přejeme pevné zdraví a mnoho životního elánu.

Josef Straka, foto: Z. Šuma
105. Pražské Primátorky přinesly našemu klubu dvě vítězství 10.června 2018

Primátorky jsou ve veslařském kalendáři výjimečným závodem, což zapříčiňují nejen malebné a majestátné kulisy Vyšehradu a Hradčan, ale i dráhu křižující plavidla všeho druhu a fandící zahraniční turisté ve veselé náladě.

 

Na již 105. ročníku Primátorek byl náš klub zastoupen dvěma čistými posádkami – mixem mladšího žactva a staršími žáky. Další naši závodníci jeli ve společenstvích.

 

Při těchto závodech jsme si mohli uvědomit dvě veslařská pravidla: směrem k vyšším kategoriím 1) hodnota výkonu a vítězství roste a 2) naopak ubývá aktivních závodníků našeho klubu. Co není, ale může být. Možná v žákovských kategoriích máme závodníky, kteří vydrží a budou makat alespoň do juniorské kategorie. A právě žákovské posádky nám na letošních Primátorkách udělaly největší radost.

 

Již v pátek odpoledne se jel závod párových osem mixů mladšího žactva. Závod byl dělený, v poslední třetí jízdě zvítězila naše posádka, a to v celkově nejrychlejším čase. Naši malí borci ukázali, že závody se jezdí až do samotného konce, a porazili našlapané společenství Mělník-Brandýs o 0,49 s. Na lodi kormidlované zkušenou juniorkou Kristýnou Vejmolovou a strokované Elen Kindlovou byli dále: Barbora Marešová, Štěpánka Hojdarová, Jan Lacko, Ondřej Záruba, Vojtěch Horn, Anna Illichmannová a Lukáš Zadák. Borci si mohli užít vše, co k velkým vítězstvím patří: chůze po koberci, kamery, fotoaparáty, skandování hloučku rodičů „děkujem“ a rozhovor do mikrofonu s komentátorem Honzou Smetanou. Litoměřická sestava tak navázala na vítězství závodníků z našeho klubu v letech 2014 a 2016. Štěpánka Hojdarová tak navázala na předloňské vítězství své starší sestry Petry a kormidelnice K. Vejmolová přidala do své sbírky druhé vítězství na Primátorkách.

 

Sobotní program byl cca v 17 hodin zrušen kvůli intenzivní bouřce. Tato skutečnost se promítla i do zrušení nedělních finále B dorostenců a dorostenek, kde jsme měli mít své zástupce.

 

V neděli jsme proto měli zastoupení jen ve dvou posádkách. Patrik Zadák na juniorské osmě ve společenství s Bohemians a Otrokovicemi dojel na 2. místě ve finále B.

 

Středobodem neděle z pohledu našeho klubu bylo ale finále osem žákyň starších, do kterého postoupila posádka s kormidelnicí Eliškou Heřmánkovou, strokující Petrou Hojdarovou, Zuzanou Zelinkovou a Vandou Hříbalovou. Zbytek posádky tvořily čtyři závodnice Pardubic a jedna ze Štětí. Posádka dirigovaná závodnicemi našeho klubu předvedla, že jim „nepár“ bude velmi dobře sedět, a již od Železničního mostu si jela pro vítězství. Na podiu na Náplavce tak byly opět vidět litoměřické dresy. Nelze si odpustit malou poznámku, že se dospívajícím závodnicím VIP prostor před fotoaparáty a kamerami tak zalíbil, že pořadatelé začínali mít obavu, že se pro samotné focení a filmování po přistání na platě ani nedostane na samotný ceremoniál. A není se ani čemu divit, vždyť všechna děvčata z našeho klubu už pocit vítězství na Primátorkách zažily v roce 2016 v kategorii mladšího žactva. Letos, jak bylo zmíněno v úvodu, však vybojovaly triumf ještě o chlup hodnotnější a slávu vítězů si užily jako součást nedělního finálového programu.

 

V pátečním programu navíc v dresu ČVUT Praha zvítězil ještě odchovanec litoměřického veslování Milan Bruncvík a rozšířil tak svou sbírku vítězství na této regatě o další cenný kov.

 

Primátorky jsou prostě Primátorky. Těšme se na další ročník. Už proto, že by nám měla „uzrát“ posádka starších žáků – Vokálek a spol. Výsledky jsou k dispozici na webu provozovatele časomíry.

Pár fotek najdete ve fotogalerii.

Text: V. Zadák a J. Weber

Vítězná osmiveslice závodu žaček starších na 105. Primátorkách, foto: V. Zadák
63. Memoriál Jiřího Vejlupka v Lysé nad Labem 2018 29.května 2018

Minulý víkend 26. a 27.5. proběhlo další veslařské klání v Lysé nad Labem, kterého se zúčastnila i početná ekipa našeho klubu, tentokrát bez veteránů. Toto klání bylo pro naše posádky poslední prověrkou před Mistrovstvím oblasti Labe (16.-17.6.) a následnými Mistrovstvími České republiky. Závodů se zúčastnily i v současné době de facto mediální hvězdy z pořadu České televize Lvíčata, které seznámily laickou veřejnost s principy a krásou veslování (viz http://decko.ceskatelevize.cz/lvicata , díl 26.5.2018).


Z pohledu veslaře šlo podmínky v obou dnech regaty hodnotit jako „nefoukalo, bylo horko a potil jsem se jako prase“, což ale vzato kolem a kolem jsou nakonec docela dobré veslařské podmínky.


Z pohledu organizace jsme zvyklí, že dojezd je v místě loděnice (v Lysé ale 600m po proudu od plata) a také na to, že se při nástupu na plato nemísíme s osobními auty mířícími do chatové kolonie a cyklisty na cyklostezce. Kdo má přednost? Chatař jedoucí zalévat jahody nebo cyklista spěchající k další milé hospůdce točící Svijany nebo žákyně držící již několik dlouhých minut Lutomíra?


Co říci k výsledkům? Malých kovových medailí se siluetou veslaře za vítězství v dělených závodech si naši závodníci odvezli dost. Vzato chronologicky: sobota: 4xdci: Bělohlávek M. ve společenství; 1x žcim 11: Lacko Jan; 2 x žkym: Elen Kindlová, Štěpánka Hojdarová; 1x žcis-zde byly celkem 3 vítězství: Vokálek Miroslav, Šmerda Mikoláš a Kosík Radovan; 2x žcim: Lacko Jan, Zadák Lukáš; 4x+ žcis : Vokálek, Kvašňák, Šmerda, Kosík (v sestavě nahrazoval naštěstí jen krátce zdravotně indisponovaného Matěje Lacka), Štěch; neděle: 4x+ žcim: Lacko J., Plánička, Horn, Zadák L., Štěch (v tomto závodě byl obvyklý motor chybějícího Ondřeje Záruby nahrazen Jáchymem Pláničkou, jemuž se po tomto závodě houpala na krku první medaile z real veslařského závodu), 1xdky: Viktorie Štěchová, 4x žkys: Hojdarová P., Hříbalová V., Zelinková Z., Koťová M., Heřmánková E.; 2x dci: Bělohlávek + Jech z Nymburka a naše čistá posádka : Marjanko J., Hanzík M.; 4x- dky: Krejzová T., Mertlová M., Štěchová V., Vošahlíková (Brandýs); 2x žcim: Lacko J., Zadák L., 2xžcis: Vokálek M., Lachman T.; 2x žkym: Hojdarová Š., Illichmannová A. Pro Aničku Illichmanovou byla tato medaile také první veslařskou medailí!


Za zmínku možná stojí sobotní ultimativní duel Matouše Bělohlávka s Jakubem Jechem v 1x dci, ve kterém tentokrát tahal za malinko delší konec Matoušův kolega ze společných posádek (heslo fakt dobrý skifař má fakt dobré brýle mají oba). Je třeba ocenit podporu od rodinných příslušníků a přátel litoměřického veslování, dále pak flexibilitu personálu občerstvení ve veslařské klubu, kde přítomní mohli pravidelně tlumit nepříjemnost žízně.


Závěrem snad jen hlášku jedné maminky na břehu: „Napíšu svým dětem na zítřek do školy omluvenku, zůstanou doma, absolutně jsem doma nic nestihla,  nemají , chudáci,  ani co na sebe“.


Text: V. Zadák

Párová čtyřka mladších žáků v Lysé n/L (foto: V. Zadák)
Kalksee po letech znovu brázdila řeku Labe 28.května 2018

25. květen 2018 se stal významným dnem pro litoměřické veslaře. Parta nadšených veteránů v čele s O. Hamerníkem a J. Kindlem během zimních měsíců pracovala na náročné opravě gigové párové čtyřveslice Kalksee. Tato gigová loď byla poškozena při povodních v roce 2013. Oprava Kalksee byla dokončena v měsíci květnu 2018.

 

Rádi se s Vámi podělíme o naši radost z povedeného díla a z první plavby Kalksee po Labi. Loď první plavbu přežila i s posádkou bez úhony. Děkujeme všem, kteří se podíleli na opravě Kalksee a paní M. Kindlové za zdařilé fotografie.

 

Přes následující zimu by chtěli veteráni obdobným způsobem připravit na plavbu plátovou čtyřku Stáňu, kterou mohou pamatovat jakou novou pouze nejstarší členové klubu pánové Vébr a Slípka. Pokud se oprava povede, mohli bychom s ní reprezentovat náš klub na příštích Primátorkách.

Text: J. Kindl

Kalksee po letech opět na vodě, foto: M. Kindlová
Rozšířená ochrana osobních údajů 22.května 2018

V souvislosti se zavedením rozšířené ochrany osobních údajů žádáme všechny dospělé členy VK Slavoj Litoměřice o stažení a vyplnění formuláře, který najdete na tomto webu v sekci dokumenty s označením "GDPR." Vyplněný a podepsaný dokument prosím předejte v loděnici kapitánovi klubu Otakaru Hamerníkovi. Bez řádně vyplněného a podepsaného tiskopisu bohužel nebude možné účastnit se veslařských soutěží a závodů. Veslaři soutěžící v mládežnických kategoriích (veslaři mladší 18-ti let) budou o nové povinnosti informováni prostřednictvím trenérů jednotlivých kategorií, protože v jejich případě bude nutný podpis zákonných zástupců.

 

Předem moc děkujeme za spolupráci.

47. Ústecká zatáčka 21.května 2018

Neuvěřitelných 80 posádek obsadili litoměřičtí veslaři 12. a 13. května 2018 na 47. ročníku Ústecké zatáčky, což je zatím letošní maximum, jistě k tomu svým dílem přispěli i závodníci kategorie Masters, kteří svou formu otestovali v Ústí nad Labem letos poprvé. Největší podíl ovšem na početné litoměřické výpravě pod hrad Střekov měli závodníci mládežnických kategorií. A litoměřická mládež si závody užila skutečně s radostí, vždyť litoměřické posádky se v cíli radovaly z osmnácti medailí, navíc obsadily 20 druhých a 20 třetích míst. Nejúspěšnějším závodníkem byl se čtyřmi triumfy dorostenec Matouš Bělohlávek (skif, dvakrát dvojskif ve spol. s Brandýsem a párová čtyřka ve spol. s Brandýsem, Mělníkem a Roudnicí n/L). Po třech medailích vybojovali bratři Lackové, mladší Jan na skifu, dvojskifu a párové čtyřce mladších žáků. Starší Matěj zvítězil na párové čtyřce a dvakrát na dvojskifu žáků starších. Ve všech posádkách vesloval společně s Adamem Kvašňákem, který je tak dalším trojnásobným vítězem letošní ústecké zatáčky. Starší žáci byli celkově velmi úspěšní, po dvou medailích si z Ústí odvážejí i M. Vokálek (skif a párová čtyřka) a M. Šmerda (párová čtyřka a dvojskif s R. Kosíkem). Velkou pochvalu si ovšem za své vystoupení na této regatě zaslouží především závodníci kategorie mladších žáků. O třikrát vítězném J. Lackovi jsem již psal, ale chlapci předvedli celkově velmi dobré výkony, zaznamenali velký výkonnostní vzestup, zřejmě především zásluhou absolvovaného soustředění a v Ústí se tak mohl radovat hned ze dvou medailí i Lukáš Zadák (dvojskif a párová čtyřka). Další dva členové párové čtyřky mladších žáků Ondřej Záruba a Vojtěch Hron si z této regaty odvezli své vůbec první veslařské medaile. A další pěkné výsledky i v ostatních disciplínách. Další vítězství pro litoměřický klub vybojovali: Z. Zelinková na skifu žaček starších, V. Štěchová na skifu dorostenek, mix dvojskif dorostu v sestavě Hanzík a Mertlová, čtyřka bez kormidelníka juniorek, ve které ve společenství s Boleticemi závodily litoměřické veslařky P. Krejzová, K. Vejmolová a K. Martincová, čtyřka bez kormidelníka juniorů, kterou do cíle dovezli P. Matušík a O. Hamerník ve spol. s veslaři z Neratovic a Brandýsa a dvojskif dorostenců v sestavě A. Landa a M. Kynšt.


Další velkou premiéru v Ústí absolvovala Pavla Krejzová, která si poprvé vyzkoušela práci rozhodčí veslařské regaty a litoměřický klub tak po letech měl na závodech opět svého zástupce i v této roli. Vždyť poslední litoměřičtí rozhodčí byli manželé Švagrovští, kteří když svou rozhodcovskou kariéru končili, dívala se Pavla na svět ještě z pohodlí dětského kočárku :-)


Na závěr ještě pohled do nedávné historie: 39. Ústecká zatáčka v roce 2010 byla prvním závodem, z něhož se na tomto webu objevil report a litoměřická výprava tehdy čítala 10 závodníků a 13 posádek na startu. Při pohledu na letošní výsledkovou listinu se tehdejší dvě vítězství a jedno druhé místo zdají být poněkud úsměvné.

Párová čtyřka mladších žáků v Ústí n/L, foto: Š. Krejzová
Zemřel pan Karel Šanda 18.května 2018

Smutná zpráva zasáhla litoměřické veslaře, ve středu 16. května 2018 náhle zemřel bývalý vynikající skifař pan Karel Šanda, bylo mu 76 let. Otec pana Šandy byl po roce 1945 jedním ze zakládajících členů litoměřického veslařského klubu a sám Karel mladší se v první polovině 60. let dokázal prosadit do absolutní české skifařské špičky. Dokázal obsadit třetí místo na Mistrovství ČSR na skifu v dobách, kdy této disciplíně v republice dominovaly legendy Kozák, Andrs, Hofmann a další. Aktivním sportovcem Karel Šanda zůstal i po skončení veslařské závodní kariéry. K veslování přivedl také oba své syny Karla a Libora. Čest jeho památce.

Pan Karel Šanda, foto: J. Běloubek
Jarní regata v Neratovicích 10.května 2018

V neděli 6. května se litoměřická výprava čítající závodníky v kategoriích dorostu a juniorů zúčastnila Jarní regaty v Neratovicích. Celkem se na start postavilo sedm posádek s účastí litoměřických veslařů. Nejvíce se dařilo dorostencům, kteří získali dvě prvenství. O první se postaral Matouš Bělohlávek na dvojskifu ve společenství s veslařem Kondoru Brandýs Hruškou, další si připsala osma, ve které veslovali Bělohlávek, Landa a Kynšt ve společenství s veslaři z Brandýsa, Mělníka a Roudnice. Navíc M. Bělohlávek byl členem párové čtyřky, která do cíle dojela na prvním místě, ale následně byla diskvalifikována. Druhé místo vybojoval dvojskif A. Landy a M. Kynšta. Třetí místa obsadili junioři P. Zadák s Šedým z Ústí n/L na dvojskifu a párová čtyřka Zadák, Matušík, Hamerník také doplněná o závodníka Ústí n/L Šedého. Druhý dvojskif juniorů v sestavě Hamerník – Matušík dojel na čtvrtém místě.

 

Výsledky najdete ke stažení na svazovém webu.

Jarní regata Bohemians Praha 2018 1.května 2018

Jarní regata Bohemians Praha, která se konala na tradiční trati s cílem v areálu vodních sportů na Císařské louce v Praze o posledním dubnovém víkendu, byla první letošní závodní prověrkou pro litoměřické veslaře v kategoriích žactva. Závodů se ovšem zúčastnili i litoměřičtí veslaři starších kategorií a všichni dohromady dokázali z Vltavy vylovit šest medailí za vítězství v dělených finálových jízdách. Spousta litoměřických závodníků také absolvovala své první závody „na vodě,“ do této kategorie spadají téměř všichni závodníci v kategorii mladších žáků. Pěkná trať v kombinaci s příjemně teplým, i když větrným počasím, se potom stala takřka ideální kulisou pro vstup do veslařského světa mladých litoměřických závodníků. Navíc Barbora Marešová s Elen Kindlovou dokázaly na dvojskifu i zvítězit a poslední závod s účastí litoměřických veslařů na této regatě tak získal zlatý lesk. Navíc Barbora patří mezi skupinu veslařů, kteří v Praze poprvé okusili atmosféru veslařské regaty. Dále již tradičně podle umístění: první vítězství litoměřických barev obstarala dorostenka V. Štěchová na dvojskifu ve společenství s veslařkou KVM Mělník, další přidal na skifu dorostenec A. Landa, který byl členem i vítězné párové čtyřky, kterou s ním tvořili J. Marjanko, M. Kynšt a M. Hanzík. Další tři vítězství přidali litoměřičtí veslaři v nedělním programu. Nejprve zvítězil na skifu starších žáků M. Vokálek, potom ve stejné kategorii dvojskif M. Lacka s A. Kvašňákem a na závěr ještě již výše zmíněné mladší žačky také na dvojskifu. Ve výsledkové listině jsem objevil litoměřické posádky také na šesti druhých místech. Dvě sobotní druhá místa vybojoval starší žák M. Lacko, na skifu a na dvojskifu s M. Vokálkem. O nedělní část se potom postaral také dvojskif starších žáků, tentokrát v sestavě Šmerda a Kosík a párová čtyřka starších žáků (sestava: M. Lacko, Vokálek, Šmerda, Kvašňák a korm. Štěch), dorostenka Štěchová na skifu a dvojskif dorostenců Landy s Bělohlávkem, kteří ve své jízdě podlehli litoměřickému odchovanci v pardubickém dresu V. J. Špringlovi (s Šandou). Vojta Špringl byl pro litoměřické veslování velkým překvapením této regaty, po přechodu na pardubické sportovní gymnázium zaznamenal výrazný vzestup výkonnosti a na této regatě si připsal dvě zasloužená vítězství, samozřejmě mu přejeme, aby mu sportovní forma vydržela i v dalších závodech. Dále přidali litoměřičtí veslaři deset třetích míst a devět umístění na čtvrté pozici.

 

Další umístění lze dohledat ve výsledkové listině na svazovém webu

Litoměřické mladší žačky na párové čtyřce, foto: Krejzová
Kontrolní závody reprezentačních výběrů 2018 23.dubna 2018

Na kontrolních závodech ČVS měl letos litoměřický klub jediného zástupce. Účast si svým výkonem (nejen) na nedávném MČR na dlouhé dráze zajistil dorostenec Matouš Bělohlávek. Matouš startoval na skifu dorostenců a na úvod mu byla nalosována účast ve druhé rozjížďce, ve které obsadil krásné druhé místo, které mu zajistilo přímý postup do semifinálové jízdy. V semifinálové jízdě předvedl podobný čas jako v rozjížďce, který stačil na páté místo a následný boj ve finále B o 7.-12. místo. Finále B bylo na cílové pásce velmi vyrovnané, první (celkově 7.) nymburský závodník Jech měl sice v cíli náskok přes tři vteřiny, ovšem za ním se tři veslaři vtěsnali do vteřiny jediné. Z této trojice měl v závěru nejvíce sil právě zástupce litoměřického veslování Bělohlávek, který si tak dojel pro pěkné 8. místo. Zatím jsem na webu svazu neobjevil nominační kritéria pro regatu CEFTA, která je mezinárodním vrcholem pro závodníky dorosteneckých kategorií, tak můžeme jen doufat, že i osmé místo bude stačit na nominaci do některé z reprezentačních posádek a litoměřický závodník nebude v dorosteneckém reprezentačním výběru chybět ani letos.


Výsledky "kontrolek" mládežnických kategorií najdete zde

M. Bělohlávek uprostřed na archivním snímku, foto: Š. Krejzová
Strana 3 z 41
Pozvánka na Káču 2018
Letošní Káča bude 10. listopadu
M. Švagrovský je opět Mistrem světa masters
63. Litoměřická regata 2017
30.srpna 2017
63. Litoměřické regaty s mezinárodní účastí se zúčastnilo více než 600 posádek z České republiky, Německa, Kypru, Španělska a Austrálie, z tohoto celkového počtu tvořily posádky...
62. Litoměřická regata 2016
1.září 2016
Jednadvacet vítězství vybojovali litoměřičtí veslaři na domácí vodě v závodech 62. Litoměřické regaty 27. a 28. srpna 2016. Neúspěšnější byli dorostenci Konschill a Votruba,...
I. kolo ČP na trenažeru, Hostivice 2015
15.prosince 2015
Na letošní úvodní kolo „trenažérového poháru“ jsem opravdu těšil, mezi dorostence měli vstoupit úspěšní žáci kolem Vojty Votruby, podobně úspěšní dorostenci T. Zelinková a...

Designed by Cammeron